Powszechne przekonanie, że do osiągnięcia wysokiej produktywności zawodowej potrzebne jest biuro i określony harmonogram pracy jest nie tylko błędne, ale w ostatnich latach również przestarzałe i niemodne.
Czemu bowiem tracić codziennie czas na dojazd do pracy samochodem lub autobusem, w których spędzamy często nawet godzinę? I dlaczego musimy zaczynać pracę codziennie o 8 rano, jeśli sami dobrze wiemy, że o tak wczesnej porze nasza wydajność nie należy do najlepszych? Kiedyś te „małe poświęcenia” były konieczne, aby wykonywać naszą pracę. Wszystkie potrzebne nam do realizacji zawodowych zadań środki oraz informacje znajdowały się w biurze, musieliśmy się tam również udać, aby współpracować z kolegami i osiągać większą produktywność. Ale to wszystko uległo już zmianie.
W dzisiejszym świecie, gdy chcemy stanowić część zespołu pracowników lub utrzymywać stały kontakt z naszymi klientami, jesteśmy już coraz mniej zależni od konkretnego miejsca fizycznego. Istnieją dziesiątki narzędzi online, które umożliwiają dostęp za pośrednictwem jakiegokolwiek komputera lub aparatu komórkowego, do wszystkich potrzebnych nam informacji, plików i dokumentów.
(Foto)
Praca zdalna z domu: proponowane narzędzia
I tak na przykład TeamViewer to program, który pozwala nam połączyć się z naszym komputerem na odległość, poprzez jakikolwiek laptop lub smartfon. Dzięki temu nie musimy się przejmować, jeśli zapomnieliśmy w biurze pilnie potrzebnego nam w danej chwili dokumentu.
Jeżeli praca zdalna z domu nadal nie wydaje Ci się najlepszym pomysłem, gdyż uniemożliwia swobodny kontakt ze współpracownikami, to spokojna głowa – istnieją narzędzia, które rozwiązują również i ten problem.
Platformy takie jak na przykład Toolea umożliwiają nam stworzenie prywatnej przestrzeni łączącej nas z naszymi kolegami z pracy, gdzie możemy udostępniać pliki, wymieniać się komentarzami, wysyłać zadania do realizacji lub zarządzać projektami bez potrzeby prowadzenia niekończących się rozmów telefonicznych czy wymiany setek listów.
Portal ten umożliwia też tworzenie prywatnych przestrzeni dla współpracy z naszymi klientami, aby zarządzanie całą związaną z nią dokumentacją i wzajemna komunikacja odbywały się w sposób wygodny i bezpieczny.
Czas, który zaoszczędzimy na dojeździe do pracy, możemy wykorzystać, aby rozwijać kreatywną stronę naszej działalności zawodowej. Istnieją narzędzia, które pomagają nam tworzyć bardzo pomysłowe prezentacje bez tracenia dużej ilości czasu na naukę ich obsługi oraz wymyślanie nowych rozwiązań. Jednym z nich jest program Prezi, będący ostatnio na topie zamiennik PowerPointa. Idea tej aplikacji opiera się na użyciu „niekończącej się” tablicy, którą możemy dostosowywać do naszych potrzeb za pomocą różnych, często bardzo oryginalnych motywów. Program umożliwia nam wczytywanie zdjęć i rysunków, stosowanie zoomu na różnych szczegółach prezentacji, a nawet ustawienie sposobu przejścia między slajdami, co sprawia, że nasz pokaz jest dużo bardziej dynamiczny i sprawia na odbiorcach większe wrażenie.
Istnieje wiele innych narzędzi online, które pozwalają nam nie tylko zwiększyć wydajność naszej pracy, ale również ją ulepszyć i uczynić bardziej kreatywną, co jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, gdy konkurencja wciąż rośnie.
Napiszcie w komentarzu pod postem, jakich narzędzi zazwyczaj używacie, aby zwiększyć swoją zawodową produktywność.
O tłumaczu
Barbara Czajka: Interesuję się szeroko pojętymi dziedzinami humanistycznymi, a szczególnie historią, archeologią, historią sztuki oraz mitologią. Jestem również pasjonatką fotografii oraz literatury fantastycznej.
Do moich zainteresowań należą także języki obce oraz lingwistyka, głównie semantyka.