W swoim bestsellerze „4-godzinny tydzień pracy” Tim wyjaśnił, w jaki sposób poświęcać więcej czasu ulubionym zajęciom, zamiast produktywnie podchodzić do pracy, natomiast w książce „4-godzinne ciało” opowiedział, jak wkładając minimum wysiłku w znaczący sposób poprawić fizycznie swoje ciało.
Dzisiaj Tim jest znów w centrum uwagi wraz ze swoją nową książką „The 4-Hour Chef”, którą sam nazywa „przygodową książką kucharską do szybkiego samokształcenia”.
Proponujemy Wam krótki wywiad z Timem Ferrisem, który zawiera całą masę lifehacków, które pomogą Wam iść naprzód.
Nazwisko: Tim Ferris
Rodzaj działalności: Człowiek-królik doświadczalny i pisarz. Autor książki „4-godzinny tydzień pracy” i świeżynki „The 4-Hour Chef”. Jest to pierwsza duża książka, opublikowana przez wydawnictwo Amazon Publishing, dlatego Barnes & Noble (także wydawnictwo) bojkotuje ją w całych Stanach Zjednoczonych. Myślę, że to moja najlepsza książka.
Miejsce zamieszkania: San Francisco, Kalifornia. Obecnie, w czasie, kiedy moja książka wychodzi w świat, mieszkam w hotelach Los Angeles (hotel The Standard Downtown) i Nowego Jorku (hotel The NoMad).
Komputer: MacBook Air
Urządzenia mobilne: iPhone 5. Korzystam z usług operatora Verizon, dlatego też nie mogę posługiwać się telefonem w czasie pobytu za granicą. Możliwość samokontroli jest mocno przereklamowana (przynajmniej w moim przypadku).
Jedno słowo, które najlepiej opisuje wasza pracę: Podstawy
Bez jakich programów/narzędzi komputerowych/mobilnych nie możesz się obejść?
Scrivener, edytor tekstu, z który korzystałem przy pisaniu ostatnich dwóch książek. W odróżnieniu od Microsoft Word, nie zawiesza się co 5 minut i oprócz tego, w Scrivener można jednocześnie przeglądać kilka dokumentów w jednym oknie. To minimalistyczny i jednocześnie zachwycający edytor.
Używam także Evernote do wszystkich moich badań, zapisywania stron internetowych, by czytać je w trybie online, do cyfryzacji domowych papierów, do przechowywania etykiet do wina itd.
AeroPress, ekspres do kawy, stworzony przez inżyniera z Stanfordu to najprostszy sposób uzyskania filiżanki wspaniałej kawy. Należy wsypać ok. 12 g kawy na 200 ml wody i ustawić temperaturę na 175-180 stopni Fahrenheita. Klarowanie kawy zajmuje dosłownie 2 sekundy.
Uber wyręczał mnie niezliczoną ilość razy.
TaskRabbit używam do wykonania różnorakich drobnych zadań, co pozwala mi zaoszczędzić ok. 10 godzin mojego czasu w tygodniu.
Na zdjęciu: kawowe narzędzia Tima.
Jak wygląda twoje miejsce pracy?
W dużej mierze zależy to od tego, gdzie się znajduję. W domu pracuję albo przy biurku – przy pracy stojącej, albo w fotelu Aeron, obok mojego kompaktowego „lasu tropikalnego” (patrz zdjęcie poniżej). Poza domem lubię pracować za barem w restauracjach, ponieważ są one podobne do mojego stołu do pracy stojącej. W każdym wypadku korzystam z MacBook Air i słuchawki z muzyką. Niekiedy, po siedemnastej, dany obraz może dopełnić kieliszek czerwonego wina.
Na zdjęciu: domowe biuro Tima. Cytat na stole mówi: „Ryzykuj i otrzymuj nagrodę. Ucz się na swoich błędach, dopóki nie osiągniesz sukcesu. To proste”.
Czego dokładnie słuchasz w czasie pracy?
Słucham Federica Aubele przez radio Pandora lub playlisty, którą stworzyłem podczas pisania „The 4-Hour Chef”. Wybrałem 29 piosenek, które naprawdę lubię, każdą z innej przyczyny. Zaczynając od Erica. B. & Rakima i kończąc na Elvisie.
Opisz swoją najlepszą technikę oszczędzania czasu.
Najpierw rano korzystam z RescueTime, by zablokować wszystkie sieci społecznościowe i pocztę elektroniczną na 90-120 minut. Skupcie się na wykonaniu jednego maksymalnie dwóch zadań. Jeśli później będziecie sprawdzać pocztę na Gmail, użyjcie serwisu The Email Game, by podwójnie przyspieszyć ten proces.
Twój ulubiony menedżer zadań?
Jestem konserwatywny. Używam karteczek samoprzylepnych albo kart indeksowych, by ograniczyć ilość możliwych zadań. Z drugiej strony, podczas pisania dużych książek (w książce „The 4-Hour Chef” – 672 strony, z uwagi na fakt, że po redagowaniu skrócono do 250+ stron) wariuję. Dla przykładu, zaczyna boleć mnie głowa od patrzenia na zdjęcie szkicu do rozdziału „Professional” w tej książce.
Bez jakich gadżetów, poza telefonem i komputerem, nie możesz żyć?
Bez mojego ręcznie wykonanego noża firmy B.Goode z Północnej Karoliny. Używam go absolutnie do wszystkiego. Nóż ESEE-3 prościej jest znaleźć i może on także posłużyć jako niezła alternatywa.
Jaką codzienną rzecz wykonujesz najlepiej za wszystkich? Gdzie tkwi twój sekret?
Potrafię mówić „nie” dla pewnych rzeczy. Mam spis rzeczy, które powinienem NIE robić, i pomaga mi on bardziej niż spis bieżących zadań. Po drugie piję bardzo dużo yerba maty, najchętniej gatunek Cruz de Malta. Jest to korzystne, kiedy piszesz coś od 22 do 5 rano, a czas Cię goni. Oprócz tego, kiedy przesiaduję do późna, lubię oglądać filmy „Casino Royal” i „Wysyp żywych trupów”.
Wymień najlepszą radę, którą kiedyś otrzymałeś.
Jesteś średnią arytmetyczną pięciu osób, z którymi najczęściej przebywasz.
Rzeczy Tima na stole: pamiątka z CIA, prezent od japońskiego mnicha o ulubiony cytat.
Czy jest coś jeszcze, czym chciałbyś się podzielić z czytelnikami?
Najszybszy sposób, by pokroić tort – użyć nici dentystycznej. Również, wydajcie 5$ i kupcie to, czego używa najlepszy szef kuchni praktycznie w każdej sytuacji: zestaw niebieskich niestrzępiących się ręczników w drobne wzory.
Nie jedzcie ptasiego gniazda (danie chińskiej kuchni). Lepiej, ile by to nie kosztowało, spróbujcie krem brûlée z kalafiora.
Nie kupujcie drogiego noża, żeby nauczyć się radzić sobie z nożami – nóż Rada Cutlery Chef’s Dicer za 12$ idealnie się do tego nada. I ostatnie, możecie przygotować jakiekolwiek danie z menu 2-gwiadkowej restauracji wg wersji Przewodnika Michalin w umywalce dowolnego hotelu. Na początek nauczcie się technologii sous-vide do przygotowania ryby.
Powyższy post jest tłumaczeniem. Wersja oryginalna.